Latem, gdy pogoda sprzyja, grill może być świetną alternatywą rodzinnego obiadu albo sposobem na miłe spędzenie czasu z przyjaciółmi. Grillowane warzywa mogą być nie tylko wyborem dla wegetarian, ale i pyszną przekąską lub dodatkiem wzbogacającym smak mięsa. Odpowiednie przyprawy do grilla pomogą Ci wyciągnąć z nich maksimum aromatu. Jak je dobrać? Oto garść przydatnych wskazówek.
Jakie warzywa wybrać na grilla?
Na początek, zanim jeszcze zastanowisz się nad wyborem przypraw na grilla, warto wybrać warzywa, które na nim przygotujesz. Z grilla świetnie smakują między innymi takie warzywa letnie jak:
- bakłażan;
- cukinia;
- ziemniaki;
- bataty;
- papryka;
- cebula;
- pomidory;
- kukurydza;
- szparagi;
- marchew;
- kapusta.
Każde z nich może wymagać nieco innej mieszanki przypraw czy różnego czasu trzymania na grillu dla idealnego przysmażenia. Najlepiej smakują świeże i młode warzywa letnie, które po grillowaniu nie tracą swojej miękkości. Przed położeniem na grillu wystarczy je tylko odpowiednio pokroić i oczywiście przyprawić.
Przyprawy do warzyw z grilla – testuj nowe smaki!
Najczęściej wybierane przyprawy na grilla to przede wszystkim sól, która wystarczy do grillowania większości warzyw. Jeśli jednak zależy Ci na pełnym i ciekawym smaku, jeszcze przed rozstawieniem grilla odwiedź sklep z przyprawami i zaopatrz się w odpowiednie kompozycje aromatycznych dodatków.
Polecane przyprawy do warzyw to przede wszystkim czosnek mielony lub granulowany, tymianek, sproszkowana papryka słodka lub pikantna wedle preferencji, bazylia, rozmaryn, a także różne rodzaje pieprzu, w tym zarówno klasyczny pieprz czarny, jak i na przykład pieprz ziołowy o rześkim aromacie.
Przy wyborze przypraw możesz też wyjść poza utarte schematy i spróbować czegoś, co doda warzywom unikatowego smaku. W tej roli dobrze sprawdzi się między innymi mielone chilli, kurkuma, cząber czy nawet tak nietypowy dodatek jak lawenda, która dobrze komponuje się ze smakiem pieczonych na grillu ziemniaków.
Jak przyprawiać grillowane warzywa?
Pamiętaj, że dla pełni smaku grillowanych warzyw znaczenie ma nie tylko dobór odpowiednich przypraw, ale także sposób, w jaki ich użyjesz. Zdarza się, że przygotowując grilla w pośpiechu, jedynie posypuje się warzywa niewielką ilością przyprawy chwilę przed położeniem ich na rozgrzanym ruszcie. Taki sposób ich przyprawiania zapewni Ci jednak niewiele aromatu, ponieważ warzywa nie mają zbyt wiele czasu na nabranie smaku przypraw przed pieczeniem.
Często zaleca się, żeby wymieszać ze sobą wszystkie wybrane przyprawy do grilla w jednym naczyniu, tworząc w ten sposób unikatową mieszankę, do której następnie dodaje się odrobinę oliwy. Po zmieszaniu uzyskasz gęstą marynatę z przypraw, którą możesz wetrzeć w warzywa i pozostawić na jakiś czas przed wyłożeniem ich na grilla. Warto jednak wiedzieć, że nie zaleca się marynować ich zbyt długo – niektóre warzywa mogą w ten sposób stracić swoją jędrność jeszcze przed grillowaniem.
Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na marynowanie, skrop warzywa oliwą i następnie wetrzyj w nie niewielkie ilości przyprawy. Dodatek oliwy sprawi, że łatwiej będzie Ci równomiernie przyprawić warzywa i szybciej nabiorą one aromatu. Co więcej, będą nieco lepiej się smażyć i rumienić, co ważne zwłaszcza w przypadku warzyw z dużą zawartością wody.
Pięknie podane warzywa z grilla zachęcą do ich spróbowania!
Grillowane warzywa mogą być przekąską samą w sobie lub dodatkiem do innych dań, w tym różnego rodzaju mięs również przygotowywanych na grillu. Jako dodatek wystarczy ułożyć je na talerzach tuż przy grillowanej kiełbasie czy steku. Jeśli jednak planujesz przygotować z nich inne przekąski, podanie może sprawiać więcej trudności, zwłaszcza że niektóre warzywa mogą tracić swój kształt, objętość i wygląd podczas pieczenia.
Warzywa z grilla mogą utworzyć swego rodzaju sałatkę, podane razem w dużym półmisku z dodatkiem takich składników jak kostki sera feta. Do takiej potrawy warto dodać kilka dodatkowych przypraw, posypując gotową sałatkę szczyptą oregano, suszonymi płatkami cebuli i odrobiną słodkiej papryki.
Z grillowanych warzyw możesz również przyrządzić szaszłyki, nabijając je naprzemiennie na długie patyczki. W szaszłykach mogą, choć nie muszą pojawić się kawałki mięsa. Dodając do nich mięso, nie musisz wprowadzać dodatkowych przypraw – wystarczy, jeśli wetrzesz w nie odrobinę czosnku, papryki i soli, opcjonalnie również majeranku i wybranego rodzaju pieprzu.